piątek, 8 lipca 2011

Artemisia Gentileschi

Artemisia Gentileschi właśc. Artémisia Lomi Gentileschi urodziła się 8 lipca 1593 w Rzymie, zmarła ok. 1652 w Neapolu – włoska malarka reprezentująca wczesny Barok.

Autoportret

AutoportretCórka malarza fresków Orazia Gentileschiego, wywodzącego się ze szkoły Caravaggia. Malowała w pracowni ojca, wykazując znacznie większy talent, niż jej bracia. Pobierała lekcje malarstwa u Agostino Tassiego, którego polecił jej ojciec. Została przez niego zgwałcona, i mimo jego woli poślubienia jej, zaskarżyła go do sądu.
Podczas procesu była poddana torturom, co miało w wyobrażeniu sądu uwiarygodnić jej zeznania. Tassi, który planował, jak dowiedziono podczas procesu, zabić swoją żonę i ukraść część obrazów ojca Artemizji, został ostatecznie skazany na 1 rok więzienia. To przeżycie wywarło wpływ na malarstwo Gentileschi, np. Judytę zabijającą Holofernesa namalowała niedługo po tym wydarzeniu.

Jednym z jej pierwszych obrazów był Zuzanna i starcy. Namalowała go mając 18 lat, około 1610. Była jedną z pierwszych kobiet, które podejmowały w swoim malarstwie tematykę religijną i historyczną, uznawaną za niedostępną dla kobiet. Jako pierwsza kobieta została przyjęta do Accademia del Disegno we Florencji. Była uznaną artystką i utrzymywała się ze sztuki wszędzie tam, gdzie mieszkała, a były to: Florencja, Wenecja, Rzym, Londyn i Neapol.
W 1638 Gentileschi dołączyła do ojca, który został zatrudniony jako malarz na dworze króla Karola I w Anglii. W kolekcji władcy znalazł się jej Autoportret jako alegoria malarstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz