piątek, 25 marca 2011

Joseph Langer

Joseph Langer urodził się 25 marca 1865 w Ziębicach (niem. Münsterberg)
na Dolnym Śląsku.
Edukację artystyczną rozpoczął w Ziębicach w warsztacie tamtejszego malarza Friedricha Wächtera. Od 1883 roku naukę kontynuował w Królewskiej Szkole Sztuk i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu, którą ukończył trzy lata później. Langer zasłynął jako twórca dekoracji malarskich wnętrz sakralnych, budynków użyteczności publicznej i prywatnych siedzib. W jego oeuvre znalazły się liczne portrety, sceny religijne, rodzajowe, martwe natury i projekty z zakresu rzemiosła artystycznego. Inspiracją dla malarza były liczne podróże do Włoch, Afryki, Niderlandów i Skandynawii.
W 1894 roku został wykładowcą w Królewskiej Szkole Sztuk i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Artysta był uznanym konserwatorem malarstwa ściennego, powierzono mu m. in. konserwację Auli Leopoldiny we wrocławskim Uniwersytecie.

Na kolekcję dzieł sztuki zgromadzonych przez Langera podczas licznych podróży składały się obrazy, rysunki i rzeźby dawnych i współczesnych. Ważną częścią zbioru były zabytki rzemiosła artystycznego, w tym porcelana, szkło i tkaniny. Malarz zbierał także przedmioty orientalne, w tym japońskie drzeworyt i ceramikę. Wydaje się, że część gromadzonych przez Langera dzieł miała funkcję utylitarną. Służyły artyście jako inspiracja, wykorzystywał je jako rekwizyty w swych kompozycjach.
Langer pokochał Wrocław i pozostał w nim aż do śmierci 3 grudnia 1918 roku.


Wrocławski Rynek z kościołem św. Elżbiety.ok 1900 r.


Joseph Langer, fotografia z 1900 roku

Dwa przykłady rzeźb z bogatej kolekcji Langera:


Rzeźbiarz śląski Św. Jadwiga Śląska
drewno lipowe polichromowane, ok. 1480-1490
Obecnie znajduje się w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach


Rzeźbiarz śląski ,Św. Katarzyna
drewno lipowe polichromowane i złocone
I ćw. XVI wieku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz