środa, 6 kwietnia 2011

Jeanne Hébuterne

Jeanne Hébuterne urodziła się 6 kwietnia 1898, zmarła 26 stycznia 1920 – francuska artystka. Była znana głównie jako partnerka malarza Amedea Modiglianiego.

Do artystycznej bohemy w Montparnasse została wprowadzona przez brata, André Hébuterne'a, który chciał zostać malarzem. Jeanne poznała tam artystów i pozowała dla Tsuguharu Foujita. Jednakże chcąc osiągnąć sukces artystyczny, wybrała się na studia w Académie Colarossi. Tam poznała Modiglianiego i została jego muzą i kochanką. Malarz namalował około 25 jej portretów.Rodzice Jeanne nie akceptowali Modiglianiego.

29 listopada 1918 roku Jeanne urodziła córkę, którą nazwała imieniem – Jeanne Modigliani (1918-1984). Amadeo zmarł 24 stycznia 1920 roku. Dwa dni później Jeanne rzuciła się z piątego piętra i popełniła samobójstwo w ostatnim miesiącu ciąży.
Rodzina Jeanne obarczyła Modiglianiego śmiercią córki. Pochowano ją na Cimetière de Bagneux. Prawie 10 lat później, rodzina Hébuterne w końcu ustąpiła i pozwoliła przenieść szczątki Jeanne na cmentarz Père Lachaise, by mogła spocząć obok Modiglianiego.

Autoportret


Autoportret

Portret Modiglianiego

Śmierć Jeanne

Portret Jeanne autor Modigliani

Portret Jeanne autor Modigliani

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz