niedziela, 17 kwietnia 2011

Max Berg

Max Paul Eduard Berg urodził się 17 kwietnia 1870 w Szczecinie, zmarł 22 stycznia 1947 w Baden-Baden – niemiecki architekt, urbanista i polityk komunalny (SPD), miejski radca budowlany (architekt miejski) we Wrocławiu w latach 1909–1924. Berg znany jest przede wszystkim jako architekt Jahrhunderthalle, zwanej później Halą Ludową,obecnie Halą Stulecia oraz współautor radykalnej koncepcji urbanistycznej miasta (1919–1920).

Max Berg był zafascynowany gotykiem, pozostawał pod wpływem ekspresjonizmu, unikał jednak skrajnych kontrastów mas, tworząc budowle optycznie lekkie. Późne dzieła Berga stanowią przykłady klasycznego modernizmu.
Jako urbanista proponował klarowne i typowe dla idei modernistycznych (zawartych później w Karcie Ateńskiej) strefowanie funkcji w przestrzeni miasta. Z jednej strony podziwiał wielkie miasta amerykańskie z ich wieżowcami, z drugiej strony potępiał ich chaotyczny i dyktowany jedynie spekulacją ekonomiczną rozwój. Jako kompromis między poziomym miastem europejskim i pionowym miastem amerykańskim proponował na przykładzie Wrocławia budowę wieżowców w kluczowych punktach miasta, jako przemyślanych akcentów rozmieszczonych planowo w jego przestrzeni. Wieżowce proponował w sąsiedztwie dużych placów, nad wodą lub przy terenach przemysłowych, tak aby nie zacieniały zabudowy mieszkaniowej. W przeniesieniu administracji do wieżowców widział szansę na rozprężenie sytuacji na rynku mieszkaniowym co w naszych czasach jest raczej standartem.Wizjoner wyprzedził swoją epokę.
Nasze ulubione miejsca związane z Bergiem to oczywiście Pergola i całe otoczenie związane z Halą Stulecia, a więc Park Szczytnicki,Ogród Japoński i ZOO oczywiście :).
A ja lubię też elektrownie wodne na Odrze koło mostu Pomorskiego Południowego i Północnego,magiczne miejsca Wrocławia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz